Asi sai alguse sellest, et ühel suvekuu päeval sain päris kaootilise pakkumise ja loomulikult võtsin selle hästi minimaalse info põhjal vastu. Läheks kuulaks maad ja vaataks, mida ja kas üldse seal teha annab. Täpselt mulle! Ghana on üks Aafrika eesrindlikumaid riike, mitte kuritegevuse ega korruptsiooni, vaid arengu poolest. Top 3 kindlasti.
Ghanasse pääsemiseks on tarvis viisat ning selleks on kaks võimalust: teha see mõnes välissaatkonnas või osta piirilt. Kuna väljalennuni oli rohkem kui kalendrikuu aega, siis taotlesin seda Berliinis asuvast Ghana saatkonnast ja sealt hakkas minu mõistmine Aafrika eliitriigi asjaajamisest pihta. Ma saan aru, et Eestis on mõned teenused muutunud väga kiireks ja see on meid kohati ära hellitanud ning seda ei peaks eeldama teiselt riikidelt. Nimelt kiirkorras tehtud Eesti pass väljastati mulle vähem kui 4 tunniga. Sain vastavasisulise e-maili ja helistasin Politsei- ja Piirivalveametisse, et neid korrale kutsuda. Miks nad saadavad eksitavaid kirju juba sama päeva lõunal, kui ma alles hommikul andsin taotluse sisse? Kõne lõpetasin vabandades ja läksin jaoskonda passile järele.
Uhke! |
Kui ma teadnuks, et oma passi näen alles kahe kuu pärast, oleksin ma kasvõi keelega selle ümbriku sealt postkasti põhjast välja koukinud. Seda suurem oli aga muidugi rõõm, pärast neid kuid, oma punast reisivihikut käes hoida. Igatahes saatkonna kodulehelt sai jälgida, et viisa väljastati mulle vähem, kui kahe nädalaga ja sellele järgnes täielik vaikus. Veebilehel on mõned e-maili aadressid ja telefoninumbrid, millele saab enda närvide ärriamiseks kirjutada ja helistada. Mitte ükski neist ei vasta ega reageeri ja kui vastab, siis automaatvastajaga ning kõne katkeb.
Olin päris kannatlik ja kirjutasin-joonistasin aeg-ajalt Ghana teistesse saatkondadesse, välisministeerimisse ja ka Eesti aukonsulile. Viimane oli ainuke, kes mu kirjale vastas ja seepeale tekkis mul juba hirm, et tegemist on mingisuguse kahtlase tüübiga.
Igatahes olin valmis Berliini lendama, et oma pass sealt saatkonnast ära tuua, kuid viskasin igaks juhuks Google otsingusse selle asutuse nime, et näha, mida rahvas sellest organisatsioonist arvab. Lend jäi ära, sest seda trikki olid juba mitmed proovinud ja kui värav on lukus ning keegi uksekella peale ei reageeri, siis Karen Drambjani kombel riigiasutusse tungida ei ole mõtet.
![]() |
August 2011 |
Läbi suure ringi ja arusaamatu lisatasu eest sain ühendust Ghana suursaadikuga Berliinis, kes teadis mind eesnimepidi ja teatas uhkelt, et pass on juba poolteist kuud seal laua peal vedelenud, kuid neil on seal reeglid. Sellised reeglid, et nad ei võta riski. Ja riski ei võta nad sellepärast, et see ei tasu ära. Tahtsin vahele segada ja uurida, et kas nad ei riski tööd teha, sest muidu antakse juurde ja siis võivad lõunauinakud 5-tunnilisteks kahaneda. Kuid tegelikult jäigi mulle arusaamatuks, mis riskist ta rääkis. Väidetavalt saavad nad Saksamaa siseselt posti teel dokumendid kohale toimetada, kuid Euroola Liidu siseselt mitte. Ma arvan, et ta ei olnud Euroopa Liidu olemasolust lihtsalt teadlik.
Kuidas siis pass kätte saada, kui on teada, et järgmisele kõnele ei pruugi need süüdimatud vastata? Esitasin DHL'le dokumendikulleri teenuse tellimuse. See on teenus, mis tähendab siis seda, et kuller läheb võtab mu passi sealt saatkonnast ära ja kahe tööpäeva jooksul toob mulle koduuksele. Tellimus esitatud-kinnitatud, heliseb mu telefon ja DHL'i esindaja teatab mulle nukral toonil, et tegemist on väga keerulise tellimusega, sest nad püüavad sealt saatkonnast juba pikemat aega erinevaid dokumente kulleriga kätte saada, kuid, oh üllatust, värav on lukus ja keegi ei vasta telefonidele. Teatasin neile uhkelt Ghana suuršamaani telefoninumbri ja järgmisel päeval oli mu pass kulleri taskus ning DHL'i aktsia tõusuteel.
Kuna viisa oli taotletud ja väljastatud kuueks kuuks ning Ghana saatkonna rangete reeglite tõttu koitas pass pikalt Berliinis, siis need poolteist kuud olid viisa kehtivusest juba lõbusasti maha tiksunud ning järele oli jäänud 4,5 kuud. Ooo, mu kallis imedemaa, siit ma tulen!
To be la'continued...